آنچه در این مقاله می خوانید:

تصور رایجی که در مورد سرم مو وجود دارد این است که موهای نازک و طبیعی را سنگین می‌کند؛ اما در واقع همه چیز بستگی به این دارد که چه نوع سرم مویی و به چه مقدار استفاده می‌کنید. گروهی از طرفداران سرم مو ادعا می‌کنند که این محصول ظاهر موهای آن‌ها را بسیار تغییر داده و آن را بهتر کرده است؛ در حالی که گروه دیگری از افراد نیز هنوز نمی‌دانند سرم مو کجا و چگونه در روتین مراقبت از موی آن‌ها قرار می‌گیرد.

ما در این مقاله نگاه دقیق‌تری به این مسئله می‌کنیم که سرم مو چیست؟ چگونه کار می‌کند؟ آیا شما باید از آن استفاده کنید و برای شما مناسب است یا خیر؟ و اگر مناسب است چگونه باید از آن استفاده کنید؟ با ما همراه باشید تا به پاسخ تمامی این سوالات و بسیاری از سوالات دیگر برسید.

سرم مو چیست؟

سرم مو چیست؟

سرم مو یک ابزار برای درمان و مراقبت از مو است که حالتی مایع داشته و معمولا بر پایه ماده‌ای به نام سیلیکون ساخته می‌شود. این محصول با ایجاد یک لایه محافظ روی فیبر مو، به صاف کردن و از بین بردن موخوره کمک می‌کند. همچنین با ایجاد این لایه روی موها، به آن‌ها ظاهری براق می‌دهد و اگر به مقدار مناسب از آن استفاده کنید، ظاهر چرب به موهای شما نمی‌دهد.

کاربردهای سرم مو چیست؟

کاربردهای سرم مو چیست

انواع مختلفی از سرم‌های مو وجود دارد که برای اهداف مختلف به کار برده می‌شود. بسته به فرمول و ترکیبات محصول، یک سرم مو می‌تواند موخوره را کاهش دهد، موها را درخشنده‌تر کند، موها را صاف کند، از آن‌ها در برابر آسیب محافظت کند و یا چندین کار را با هم انجام دهد.

همچنین در مواردی دیگر سرم مو باعث صاف‌تر و لخت‌تر شدن موها می‌شود. به طوری که نیاز شما به استفاده از وسایلی مانند سشوار و اتوی مو برای صاف کردن موی خود کمتر می‌شود. از طرفی دیگر این محصول با ایجاد یک پوشش محافظ، باعث کاهش آسیب‌های احتمالی وارد شده به مو از طریق حرارت و گرما می‌شود. علاوه بر این‌ها، انتخاب سرم موی مناسب نتایج مثبت دیگری از جمله درخشندگی بیشتر مو، باز شدن راحت گره‌ها، ترمیم آسیب‌های مو و محافظت از آن‌ها در برابر آلودگی‌ها به دنبال دارد.

استفاده از سرم مو بعد از کوتاه کردن موها در آرایشگاه نیز باعث می‌شود که احتمال دوشاخه شدن انتهای تارهای مو یا همان موخوره بسیار کاهش پیدا کند.

بیایید نگاه دقیق‌تری به فواید سرم مو داشته باشیم.

سرم مو باعث کنترل و کاهش موخوره می‌شود.

اگر موهای شما ضعیف و آسیب دیده باشد، ممکن است خشک یا وز به نظر برسد. همچنین ممکن است موهای شما در اکثر مواقع سیخ باشند. سیلیکون موجود در سرم مو می‌تواند به کاهش و کنترل این مشکلات کمک زیادی بکند. این ماده به تارهای ضعیف وزن و مواد بیشتری داده و باعث حفظ حالت طبیعی موی شما می‌شود. همچنین برخی از سرم‌های مو در ترکیبات خود دارای پروتئین‌های هیدرولیز شده هستند که می‌توانند وز شدن موها را از طریق مقابله با بارهای ساکن موجود در تارها از بین ببرند.

باعث صاف شدن موها می‌شود.

اثری که این محصول در از بین بردن و کاهش حالت وز موها دارد، در صاف شدن موها نیز موثر است. همانطور که گفتیم، این عملکرد به دلیل پوشش و لایه سیلیکون است که ظاهر موها را براق و صاف می‌کند.

گره خوردن موها را کاهش می‌دهد.

طبیعتا هنگامی که موهای شما صاف باشد، احتمال در هم پیچیدگی و گره خوردن آن نیز کمتر است. عملکرد سرم مو در کاهش گره‌های مو، باعث سهولت بیشتر هنگام شانه کردن مو و کمتر شدن کشیدگی آن‌ها می‌شود.

ظاهر کدر موها را از بین برده و آن‌ها درخشنده‌تر می‌کند.

وقتی موهای شما صاف باشد، درخشنده و براق نیز به نظر می‌رسد. علاوه بر این، سیلیکون به کار برده شده در سرم مو باعث انعاس نور می‌شود که درخشندگی کلی موها را افزایش می‌دهد.

حالت طبیعی موهای شما را حفظ می‌کند.

به نقل از متخصصان مو، شکل فولیکول موهای شما تعیین کننده نوع و حالت آن‌هاست. به این ترتیب انواع حالت‌های طبیعی مو شامل موارد زیر هستند:

 • موی صاف یا لخت
 • موی موج دار یا مجعد
 • موی فر
 • موی خیلی فر یا پیچی

سرم‌های مو مختلفی برای تمامی انواع موها وجود دارد. برای مثال اگر موهای فری دارید می‌توانید از سرمی استفاده کنید که فرهای برجسته و زیبایی ایجاد می‌کند. به همین صورت اگر موهای صافی دارید می‌توانید از سرمی استفاده کنید که صافی و درخشندگی موهای شما را افزایش می‌دهد.

از موهای خود در برابر آسیب محافظت کنید.

سرم مو با سیلیکون موجود در خود تارهای موی شما را پوشش می‌دهد و از آن‌ها در برابر انواع آسیب‌ها محافظت می‌کند. این آسیب‌ها می‌توانند ناشی از موارد زیر باشند:

 • به کار بردن مواد شیمایی برای تغییر در موها مانند دکلره یا رنگ کردن
 • آسیب‌های حرارتی وارد شده هنگام خشک کردن یا استفاده از سشوار یا حالت دادن‌های مکرر مو با استفاده از اتو مو
 • عوامل محیطی مانند قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید

همچنین نمونه دیگری از سرم‌های مو در بازار موجود هستند که به طور اختصاصی به منظور محافظت در برابر آسیب‌های حرارتی تولید شده اند و باید قبل از قرار گرفتن موها در معرض گرما و حرارت استفاده شوند. اسپری محافظ حرارتی وینا یکی از همین محصولات است که از سلامت موهای شما در برابر حرارت لوازم حالت دهنده مو محافظت می‌کند.

انتخاب سرم مو مناسب: چه نوع سرم مویی مناسب موهای شما است؟

انتخاب سرم مو مناسب

مهمترین نکته در استفاده از سرم مو این است که محصولی که انتخاب می‌کنید برای نوع موی شما و مشکلات آن طراحی شده باشد. در اینجا شما را برای انتخاب بهترین نوع سرم راهنمایی می‌کنیم:

افزایش و تقویت حالت صافی مو

طبیعتا برای صاف تر شدن ظاهر مو باید از سرمی استفاده کنید که خاصیت صاف کنندگی دارد. همچنین اگر موهای مجعد یا موج دار دارید و می‌خواهید با استفاده از اتو مو آن‌ها را صاف کنید، باید به دنبال سرمی باشید که خاصیت حفاظت کنندگی نیز داشته باشد تا آسیب‌های ناشی از حرارت را کاهش دهد.

افزایش و تقویت حالت فر مو

نکته اصلی در انتخاب سرم مو برای افزایش حالت فر این است که محصولی را انتخاب کنید که برای موهای سبک طراحی شده و خاصیت آبرسانی نیز داشته باشد. این موارد می‌تواند به کاهش شکستگی‌ها کمک کرده و در عین حال پیچ‌های طبیعی فر موهای شما را حفظ کند.

کاهش موخوره

هر دو نوع هوای خشک و مرطوب می‌توانند باعث ایجاد موخوره شوند. برای مقابله با این مشکل، محصولی را انتخاب کنید که خاصیت آبرسانی داشته باشد و از موهای شما در برابر رطوبت محافظت کند.

بازسازی موهای آسیب دیده

اگر موهای شما استحکام و درخشندگی ندارد، باید از سرم مویی استفاده کنید که برای ترمیم مو طراحی شده‌است. این نوع از سرم‌ها به عنوان تقویت کننده یا ترمیم کننده نیز شناخته می‌شوند. همپنین سرمی که برای بازسازی موهای آسیب دیده انتخاب می‌کنید باید از آن‌ها در برابر گرما و نور خورشید محافظت کنند.

نحوه استفاده از سرم مو

نحوه استفاده از سرم مو

به طور معمول و به عنوان یکی از روش‌های مراقبت از مو، سرم مو را پس از شستن موها با شامپو و در حالی که موها هنوز مرطوب هستند، به کار می‌برند. برخی از سرم‌ها را نیز می‌توان در حالی که موها کاملا خشک هستند، استفاده کرد.

برای دیدن بهترین نتیجه در استفاده از سرم مو، بهتر است از آن‌ها روی موهای تمیز و مرطوب استفاده کنید. ابتدا یک تا دو قطره از آن را کف دست خود ریخته و سپس کف دو دست خود را در حدود 5 ثانیه به هم بمالید. بعد از آن موهای خود را از ریشه تا نوک به آرامی به آن آغشته کنید.

موهای ضخیم‌تر، بلندتر و پر پشت‌تر نسبت به موهای نازک و کوتاه‌تر به مقدار بیشتری از سرم نیاز دارند. برای اطمینان از پخش یکنواخت سرم مو می‌توانید از یک شانه با دندانه پهن استفاده کنید تا هم گره‌ها باز شوند و هم به تمام موها به طور یکنواخت سرم برسد.

توجه: از مالیدن سرم به ریشه موهای خود یا استفاده بیش از حد آن خودداری کنید، زیرا این کار موهای شما را چرب نشان خواهد داد. هنگام استفاده از سرم مو سعی کنید موهای خود را نکشید؛ این کار می‌تواند باعث آسیب رسیدن به آن‌ها شود.

تفاوت بین روغن مو و سرم مو

تفاوت بین روغن مو و سرم مو

روغن مو و سرم مو برخلاف بافت مشابهی که دارند، مثل هم نیستند. روغن مو به طوری طراحی شده است که از طریق کوتیکول‌ها به درون قشر فیبری مو نفوذ کند تا آسیب‌هایی که بعد از رنگ کردن یا حرارت دیدن بیش از حد به مو وارد می‌شود را کاهش داده و آن‌ها را بازسازی کند.

این در حالی است که همانطور که پیش از این گفتیم، سرم مو بیشتر قابلیت حالت دهی دارد و به منظور محافظت از مو، افزایش درخشندگی و کاهش موخوره با استفاده از ایجاد یک لایه روی فیبر مو استفاده می‌شود.

از چه زمانی باید استفاده از سرم مو را شروع کنیم؟

از چه زمانی باید استفاده از سرم مو را شروع کنیم؟

استفاده از سرم مو را می‌توانید زمانی شروع کنید که شاهد مشکلات یا شرایط زیر باشید. در این حالات این محصول راه حل بسیار خوبی برای مراقبت از موها شما است:

 • موهای‌تان کدر شده و درخشندگی سابق را ندارند.
 • به راحتی و بیشتر از قبل گره می‌خورند و به سختی باز می‌شوند.
 • تارهای موهای‌تان خشک و بسیار شکننده شده‌اند.
 • نوک موها دوشاخه شده یا موخوره دارد.
 • از وز شدن موها رنج می‌برید.
 • از ابزارهای حرارتی مثل سشوار و اتو مو برای صاف کردن یا فر کردن موهای‌تان استفاده می‌کنید.

همچنین سرم مو برای شرایط آب و هوایی مرطوب یا هر موقعیتی که باعث افزایش احتمال موخوره، پف کردن یا وز شدن مو می‌شود مناسب است و می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

اگر به طور طبیعی موهای نازکی داریم باید از سرم مو استفاده کنیم؟

سرم مو برای موهای نازک

این که سرم مو، موهای نازک طبیعی را سنگین می‌کند، یک اشتباه رایج است. این در حالی است که همه چیز بستگی به این دارد که از چه سرمی و به چه اندازه استفاده می‌کنید. برای مثال سرمی که مخصوص تقویت موها است، در واقع موهای ضخیم‌تر و سالم‌تری را به شما می‌دهد.

همچنین اگر موهای شما کم پشت است و حجمی ندارد یا به سرعت از ریشه چرب می‌شود، بهتر است محصول را فقط در نواحی نزدیک به نوک مو و در به مقدار کمی استفاده کنید. اگر دوست دارید که موهای شما ضخیم‌تر شود، از سرمی استفاده کنید که به موها تراکم می‌دهد تا حجم و ضخامت بیشتری را شاهد باشید.

خرید سرم مو

خرید سرم مو

سرم مو را نباید با روغن مو اشتباه گرفت. سرم مو یک محصول برپایه سیلیکون است که برای پوشش سطح مو طراحی شده است تا به موها فوایدی مانند درخشندگی، صافی، آبرسانی و رطوبت بدهد و از آن‌ها در برابر آلودگی‌ها و آسیب‌های محیطی یا شیمیایی مختلف محافظت کند.

همچنین برخی از سرم‌ها می‌توانند به عنوان تکمیل کننده روتین مراقبت از موهای‌تان برای روزهایی که می‌خواهید آن‌ها خود را بشویید مناسب است. نکته قابل نوجه و کلیدی این است که باید به دنبال سرم مویی باشید که برای نوع مو یا هدف مورد نظر شما طراحی شده باشد.

برای خرید انواع سرم موهای تولید شده توسط برندهای مختلف و همچنین سایر محصولات آرایشی، بهداشتی میتوانید از وب سایت مژیتو اقدام کنید.